Електродний котел - лідер в енергозбереженні

Важливою умовою ефективної роботи електродного  котла "ION" є наявність опору води на рівні не більше 3000 Ом при 15 ° С , для чого теплоносій повинен містити певну кількість солей - спочатку електродні котли створювалися під морську воду. Тобто, якщо залити в опалювальну систему дистильовану воду і спробувати нагріти її за допомогою іонного котла - ніякого нагрівання не буде, оскільки в такій воді солі повністю відсутні, а значить, не виникне електричного ланцюга  між електродами. 

Характеристики електродних котлів Відзначу всі плюси

 • високий ККД, близький до 100%  (втім, будь який  електронагрівач має ККД не нижче 96%); - -  вкрай малі розміри при високій потужності, у порівнянні з будь-якими іншими котлами; 
 • не потрібно димар; 
 •  здатний самостійно підняти тиск в контурі опалення; на відміну від котлів з ТЕНами, повністю відсутня небезпека аварії при недостатньому рівні теплоносія в ємкості котла - витік теплоносія призведе лише до припинення роботи котла, оскільки не буде електричного ланцюга  між електродами;
 • вкрай мала інертність дозволяє ефективно управляти температурними режимами під час роботи котла за допомогою автоматики, в результаті досягається найменш енерговитратна робота опалювальної системи - температура в приміщеннях, що обігріваються завжди буде на тому рівні, який заданий автоматичному контролеру;
 • перепади напруги в електромережі не наносять шкоди іонному котлу - змінюється лише його потужність, робота не припиняється; допускається установка в якості додаткового джерела теплової енергії, установка декількох іонних котлів одночасно; 
 • повністю відсутній негативний вплив на навколишнє екологічну обстановку. 

Мінуси електродного котла

 • споживає тільки змінний струм, при постійному струмі станеться електроліз води; 
 • високі вимоги до електролітичних  характеристик теплоносія; 
 • вимагає обов'язкового заземлення (втім, як і інші  електричні нагрівальні прилади). 
 • температура нагріву теплоносія не повинна перевищувати 75 ° С, інакше енергоспоживання котла зросте;
 • утворення накипу на електродах знижує потужність котла, оскільки перешкоджає іонізації теплоносія; 
 • високі вимоги до якісних характеристик опалювальних приладів; 
 • потреба в оснащенні опалювальної системи циркуляційним насосом; 
 • в одноконтурній системі , використання нагрітої води для побутових потреб може бути тільки за наявності  бойлера непрямого нагріву;

Устрій і монтаж електродного котла  має досить просту конструкцію, в якій особливу увагу приділено захисту від витоку електричного струму: 

суцільна  сталева труба в якості корпусу, поверхню  її покриває електроізоляційний термостійкий шар спеціальної фарби ; патрубки введення і виведення теплоносія; клеми подачі живлення на корпус і заземлення; електрод з особливого сплаву (трифазні котли оснащені трьома електродами), ізольований поліамідними муфтами; додаткова ізоляція гумовими прокладками в місцях роз'ємів.

Зовні іонний котел має циліндричну форму, його діаметр зазвичай не перевищує 140 мм, довжина - 300-400 мм, а вага - 1,5 - 6 кг. Найменша потужність - 2 квт (для опалення приміщень близько 120 м3),  максимальна - 36 кВт (опалення приміщень близько 2250 м3). Однофазні котли мають потужність від 2 до 12 кВт, трьохфазні - від 6 до 36 кВт.

Енергоспоживання котла досягає номінального рівня (заявленої виробником потужності в кіловатах) при досягненні температури  75 ° С - при менших температурах  енергоспоживання нижче, оскільки  в  більш холодному теплоносію провідність струму нижче. Слід зазначити, що температура в 50- 75 ° С є оптимальною для іонних котлів, оскільки при розвитку більш високої температури енергоспоживання котлів перевищить заявлений в техпаспорті. 

На відміну від нагріву води за допомогою ТЕНів, електродний нагрів дозволяє в більш короткий термін змінювати температуру теплоносія, тому має малу інертність. У відкритій опалювальній системі з природною циркуляцією теплоносія, останній рухається вгору по трубах через термічне розширення і тиск  в іонному котлі, надходить у радіатори і остигає, потім повертається по трубопроводу в котел, де нагрівається і повторює цикл знову.

Закрита система опалення додатково оснащується розширювальним баком - експанзоматом  і циркуляційним насосом, необхідним на початковому етапі прогріву теплоносія.

При монтажу  електродного котла обов'язковою вимогою є комплектація опалювального контуру в найбільш верхній його точці групою безпеки - автоматичним повітряним клапаном , манометром, підривним запобіжним клапаном. У системах відкритого типу регулююча  замикаюча арматура повинна бути встановлена тільки після розширювального бачка, тобто ділянка трубопроводу між виходом з котла і до розширювального бачка не повинна містити будь-якої замикаючої арматури!

У системах закритого типу замикаюча  арматура встановлюється на відрізку трубопроводу після розширювального бачка і до введення в котел. Якщо ж відразу після виходу з котла встановлена група безпеки, то замикаючу арматуру можна встановлювати до експанзомата - розширювального  бачка ,  в цьому випадку потрібно встановити на  зворотній ділянці. Іонні котли будь-якої моделі встановлюються в опалювальну систему строго вертикально, з власним кріпленням до стіни.

Перші 1200 мм обв'язки на подачі теплоносія в котел виконуються з металевої не оцинкованої труби, далі допускається використання металопластикових труб. Надійне заземлення іонного котла обов'язково.  Заземлювальний мідний дріт повинен мати перетин від 4 до 6 мм, його опір не повинно бути більше 4 Ом - підключення провідника виконується до нульової клеми, розташованої  на корпусі котла. Заземлення повинно відповідати вимогам ПУЕ.

В ідеальному варіанті передбачається монтаж  електродного котла в нову опалювальну систему, попередньо промиту чистою водою. При монтажу  котла в існуючий контур необхідна його ретельна промивка водою з доданими до неї спецзасобами, кожен виробник наполягає на використанні певних інгібіторів.

При не дотриманні даної умови відкладення солей (накип) завадять точній настройці омічного опору теплоносія. Вибираючи опалювальні радіатори для системи з іонним котлом, зверніть  особливу увагу на їх вміст  теплоносія в літрах - потрібно з'ясувати, скільки літрів вміщує  один радіатор, потім обчислити загальний літраж, виходячи з необхідної кількості радіаторів.

Слід зазначити, що особливо місткі опалювальні прилади не підійдуть, тому така опалювальна система буде споживати понад 10 л теплоносія на кіловат установленої потужності котла, що змусить його працювати безупинно, а це не вигідно з позиції витрат електроенергії. В ідеалі загальний літраж опалювальної системи повинен складати близько 8 л на кіловат потужності.

За матеріалом виготовлення для опалювальних систем з електродним котлом найбільш підходять  сталеві , біметалічні і алюмінієві радіатори. При виборі алюмінієвих опалювальних приладів важливим критерієм є походження алюмінію - чи первинний він (тобто отриманий з природних матеріалів - бокситів, алунітів, нефелінів і т.д.) або ж вторинний, переплавлений з вторсировини.

Проблема в тому, що надто дешеві радіатори з вторинного алюмінію виконані із сплаву з великим вмістом домішок, що підвищують омічний опір теплоносія. У відкриті системи опалення правильним буде встановлювати опалювальні прилади з алюмінію з внутрішнім полімерним покриттям, що знижує корозію, в закритих системах такі радіатори не знадобляться - корозійні процеси активізуються при наявності повітря в об'ємі теплоносія, тобто вміст солей у ньому не є причиною корозії.

Чавунні радіатори для опалювальних систем з нагріванням теплоносія від електродного котла підходять найменше, оскільки сильно забруднені зсередини і грязьові частки вплинуть на провідність струму.

Крім того, чавунні радіатори вміщують значний обсяг теплоносія, що може перевищити встановлену потужність даної моделі іонного котла - потрібні  більш потужні моделі. Виробники електродних котлів допускають використання чавунних радіаторів при дотриманні наступних умов: вони зроблені за євростандартом (тобто в Туреччині або Чехословаччині); на зворотню трубу , перед введенням в котел, в трубопроводі встановлені фільтр - відстійник (уловлювач  шламу) і фільтри грубого очищення 

У завершенні ,  монтуючи  опалювальну систему, засновану на нагріванні теплоносія від електродного котла, необхідно дотримати наступні нюанси: споживання електроенергії котлом значно вище у випадку встановлення в раніше використований контур опалення.

Краще встановлювати іонний котел в контур, створений спеціально під нього; при використанні в якості теплоносія антифризу, слід особливу увагу приділити роз'ємним з'єднанням, оскільки його плинність вище, ніж у води; всі труби, що утворюють контур опалення, варто обернути шаром теплоізоляції - ця міра полегшить задачу котла по виходу на оптимальний робочий режим; якщо групи опалювальних радіаторів знаходяться на різних рівнях (поверхах) будівлі, то більш ефективним, хоча і менш вигідним економічно, буде встановлення  незалежних іонних котлів необхідної потужності на кожну групу.